Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

HAST swimmers place seventh in class at state meet

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Hastings, 55033

Hastings Minnesota 745 Spiral Boulevard 55033

The Hastings Area Swim Team sent 49 swimmers to the state meet. Swimmers ages 12 and younger competed March 11-13. The senior group, ages 13 and older, competed March 17-20. Both meets were held at the Olsted Recreation Center in Rochester.

Advertisement
Advertisement

HAST placed ninth overall with a total of 1,582.5 points. They placed seventh in class AAA. The HAST 9-10 boys finished in first place by accumulating more team points than any other teamat state. Stephen Smith, 15, finished second overall in the 9-10 boys High Point award.

Individual results

The top 16 individual swimmers earned team points.

Chris Benson, 10 - 200 IM, ninth; 100 back, 14th; 50 back, 15th.

Luke Chamberlain, 10 - 50 breast, second; 100 breast, second; 200 free, third; 200 IM, third; 100 IM, fourth; 100 free, sixth; 50 free, ninth; 50 back, ninth.

Jack Gergen, 10 - 100 breast, fourth; 50 breast, ninth; 50 free, 13th; 100 IM, 13th.

Abbie Gjelhaug, 14 - 1650 free, third; 200 fly, third; 1000 free, fifth; 500 free, 16th.

Helen Jensen, 12 - 500 free, third; 200 breast, fourth; 100 fly, fifth; 100breast, ninth; 200 IM, ninth; 200Free, 10th; 100 IM, 11th.

Philip Jensen, 7 - 50 fly, fourth; 100 IM, seventh; 100 free, 14th; 50 back, 14th.

Brina Kari, 13 - 100 back, second; 200 back, seventh; 100 fly, eighth; 50 free, 10th; 200 IM, 12th; 100 free, 14th.

Kelly Leonard, 12 - 200 fly, second; 50 back, third; 100 back, third; 200 back, third; 100 fly, third; 200 IM, third; 500 free, ninth; 50 fly, 11th; 200 free, 16th.

Elijah Reilly, 13 - 200 fly, 13th; 400 IM, 16th.

Evan Reilly, 10 - 100 free, 16th.

Kate Reilly, 15 - 100 free, second; 50 free, third; 100 IM, fifth; 100 fly, sixth; 100 breast, eighth; 200 free, 13th.

Hayden Schmitt, 14 - 100 free, second; 100 fly, fourth; 50 free, sixth; 200 IM, eighth; 200 free, 10th; 100 IM, 10th; 200 fly, 16th.

Allissa Smith, 13 - 200 fly, second; 100 fly, seventh; 400 IM, 11th; 200 IM, 13th; 100 back, 15th; 200 back, 15th.

Colby Smith-15 2nd - 200 Fly, 6th - 100 Back, 200 Breast, 7th - 100 Fly, 200 IM, 8th - 200 Back, 10th - 200 Free.

Stephen Smith, 10 - 100 free, first; 200 free, first; 100 back, first; 200 IM, first; 100 fly, second; 100 IM, third; 50 back, fourth; 50 fly, fourth.

Jenna Spitzack, 12 - 200 fly, 10th.

Brandon Underwood, 15 - 100 back, eighth; 50 free, 14th; 100 free, 15th; 1000 free, 15th; 200 back, 16th.

Jack VanZee, 12 - 50 breast, ninth; 100 breast, 11th; 200 breast, 11th; 200 IM, 11th; 500 free, 14th; 500 free, 16th; 100 back, 16th.

Ellie Wallace, 12- 50 back, eighth; 100 back, 11th; 200 back, 12th.

Leah Wallace, 16 - 100 fly, 10th; 200 fly, 15th.

Other HAST swimmers who competed in individual events were Sara Ficker, 12; Sydney Fleming, 8; Lilly Garrett, 8; Emma Gelhar, 8; Drew Gerlach, 8; Natasha Girgen, 9; Katie Gjelhaug, 9; Breanna Kimmes, 13; Emily Klysen, 11; Aaron McCullough, 11; Bobby Moore, 12; Telma Roesler, 11; Abberly Smith, 12; Mariah Wallace and Carter Williams, 10.

Relay results

The top 16 relay teams earned team points.

10&Under Boys 200 Medley Relay team of Stephen Smith, Luke Chamberlain, Carter Williams and Evan Reilly, first.

10&Under Boys 200 Free Relay team of Luke Chamberlain, Jack Gergen, Evan Reilly and Stephen Smith, second.

10&Under Boys 200 Medley Relay team of Chris Benson, William Jensen, Sean Smith and Jack Gergen, ninth.

10&Under Boys 200 Free Relay team of Chris Benson, Sean Smith, Logan Swanson and Carter Williams, 12th.

11-12 Girls 400 Medley Relay team of Ellie Wallace, Helen Jensen, Kelly Leonard and Emily Klysen, fifth.

11-12 Girls 200 Free Relay team of Helen Jensen, Emily Klysen, Kelly Leonard and Ellie Wallace, fifth.

11-12 Girls 200 Medley Relay team of Ellie Wallace, Helen Jensen, Kelly Leonard and Emily Klysen, fifth.

11-12 Girls 400 Free Relay team of Helen Jensen, Kelly Leonard, Telma Roesler and Ellie Wallace, sixth.

11-12 Girls 400 Medley Relay team of Abberly Smith, Sara Ficker, Jenna Spitzack and Telma Roesler, 13th.

11-12 Boys 400 Medley Relay team of Aaron McCullough, Bobby Moore, Jack VanZee and Cal Gergen, 12th.

11-12 Boys 200 Medley Relay team of Aaron McCullough, Bobby Moore, Jack VanZee and Cal Gergen, 13th.

11-12 Boys 200 Free Relay team of Cal Gergen, Aaron McCullough, Bobby Moore and Jack VanZee, 13th.

11-12 Boys 400 Free Relay team of Cal Gergen, Aaron McCullough, Bobby Moore and Jack VanZee, 16th.

13-14 Girls 800 Free Relay team of Allissa Smith, Mariah Wallace, Breanna Kimmes and Morgan McCullough, 11th.

13-14 Girls 200 Free Relay team of Mariah Wallace, Abbie Gjelhaug, Breanna Kimmes and Morgan McCullough, 15th.

Boys 13-14 200 Free Relay team of Michael Everson, Elijah Reilly, Hayden Schmitt and Cole Tipler, 13th.

Women Senior 400 Free Relay team of Brina Kari, Kate Reilly, Allissa Smith and Leah Wallace, first.

Women Senior 200 Free Relay team of Brina Kari, Kate Reilly, Allissa Smith and Leah Wallace, second.

Women Senior 400 Free Relay team of Abbie Gjelhaug, Brina Kari, Kate Reilly and Leah Wallace, second.

Women Senior 200 Medley Relay team of Brina Kari, Kate Reilly, Leah Wallace and Allissa Smith, second.

Women Senior 400 Medley Relay team of Brina Kari, Kate Reilly, Leah Wallace and Allissa Smith, second.

Men Senior 800 Free Relay team of Thomas Everson, Colby Smith, Hayden Schmitt and Brandon Underwood, eighth.

Men Senior 200 Medley Relay team of Brandon Underwood, Colby Smith, Hayden Schmitt and Thomas Everson, ninth.

Men Senior 400 Free Relay team of Thomas Everson, Colby Smith, Hayden Schmitt and Brandon Underwood, ninth.

Men Senior 400 Medley Relay team of Brandon Underwood, Colby Smith, Thomas Everson and John Utecht, 12th.

Other HAST relay swimmers were Kenny Benson, Madi Ficker, Anna Klysen, Amanda Thompson and Sofia Van Zee.

New HAST records

HAST set 31 new team records at the meet.

Luke Chamberlain - 50 breast, 35.42; 100 breast, 1:17.34.

Abbie Gjelhaug - 200 fly, 2:14.68.

Helen Jensen - 500 free, 5:28.99; 200 breast, 2:32.03.

Brina Kari - 100 back, 57.35; 200 back, 2:08.37.

Kelly Leonard - 200 back, 2:12.78; 200 butterfly, 2:21.47.

Kate Reilly - 100 IM, 1:00.72.

Allissa Smith - 100 fly, 59.23; 200 fly, 2:13.59.

Colby Smith - 200 breast, 2:17.15; 200 fly, 1:59.44.

Stephen Smith - 100 free, 59.63; 50 back, 31.97; 100 back, 1:09.14; 200 IM, 2:28.18.

Leah Wallace - 100 fly, 58.38.

10&Under Boys 200 Free Relay, 1:57.53, Luke Chamberlain, Jack Gergen, Evan Reilly, Stephen Smith.

10&Under Boys 200 Medley Relay, 2:12.26, Stephen Smith, Luke Chamberlain, Carter Williams, Evan Reilly.

15-16 Boys 200 Free Relay, 1:32.07, Tom Everson, Colby Smith, Brandon Underwood, John Utecht.

15-16 Boys 400 Medley Relay, 3:54.90, Brandon Underwood, Colby Smith, Tom Everson, John Utecht.

Senior Women 200 Free Relay, 1:39.66, Brina Kari, Kate Reilly, Allissa Smith, Leah Wallace.

Senior Women 400 Free Relay, 3:34.27, Brina Kari, Kate Reilly, Allissa Smith, Leah Wallace.

Senior Women 200 Medley Relay, 1:50.67, Brina Kari, Kate Reilly, Leah Wallace Allissa Smith.

Senior Women 400 Medley Relay, 4:02.07, Brina Kari, Kate Reilly, Leah Wallace Allissa Smith.

New ZONE times

Thomas Everson, 200 back, 1650 free.

Helen Jensen, 50 free.

Brina Kari, 100 fly, 200 IM.

Kelly Leonard, 50 fly, 200 fly, 200 IM.

Kate Reilly, 200 free, 100 breast, 100 fly.

Allissa Smith, 200 free.

Colb y Smith, 100 back, 200 breast, 200 fly.

Brandon Underwood, 100 back.

Ellie Wallace, 200 back.

New CHAMP time

Brandon Underwood, 200 back.

New A Time

Emily Klysen, 100 free.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness